Prawidłowe pozycje do karmienia piersią

Karmienie piersią noworodka przynosi wiele korzyści dziecku i mamie. Dla większości mam karmienie piersią to naturalna kolej rzeczy po porodzie. Nie wyobrażają sobie pominąć tego wspaniałego etapu w macierzyństwie. Karmienie jest umiejętnością, do której młode mamy mogą potrzebować dodatkowego wsparcia. Doradca laktacyjny zawsze powinien udzielić niezbędnych wskazówek. Dziś w artykule skupimy się na przydatnych akcesoriach do karmienia oraz bezpiecznych pozycjach.

Istnieje wiele pozycji do karmienia piersią, zazwyczaj młode mamy wybierają jedną z nich i tak karmią swoje pociechy. Ważną wskazówką dotyczącą karmienia piersią jest to, że mama zawsze powinna czuć się komfortowo. Jak mama czuje się komfortowo, to niemowlę jest spokojniejsze, a czas karmienia to sama przyjemność. 

Komfort mamy to podstawa

Niezależnie od wybranej pozycji, komfort mamy powinien być najważniejszy. Polecamy fotele do karmienia, które zapewnią bezpieczeństwo i wygodę. Elegancki mebel idealnie pasuje do każdego pokoiku niemowlęcego. Uwielbiane i często wybierane przez mamy są również specjalne poduszki do karmienia, ułatwiają podtrzymanie Maluszka. Dziecko powinno być ułożone w taki sposób, aby było zwrócone twarzą do ciała mamy, a główka, ramiona i biodra były w jednej linii.

Karmienie w pozycji półleżącej

Wiele mam zaczyna karmienie od pozycji półleżącej, zwanej także pozycją naturalną. Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest na klatce piersiowej mamy i instynktownie szuka piersi. Zjawisko to nazywane jest „pełzaniem do piersi”. Kontakt ze skórą mamy po porodzie naturalnie przyczynia się do karmienia w pozycji półleżącej.

Karmienie w pozycji kołyski 

Pozycja zwana kołyską jest najczęściej wybieraną pozycją karmienia piersią. Mama wygodnie siedzi w fotelu, a swoim ramieniem podtrzymuje dziecko przy piersi. Idealnie sprawdzi się tutaj poduszka do karmienia, na której możemy położyć Maleństwo. W tej pozycji główka dziecka jest w pełni podparta. „Kołyska” polecana jest dla kobiet, które przeszły cesarskie cięcie, ponieważ ogranicza ciężar na klatce piersiowej i brzuchu mamy.

Karmienie w pozycji leżącej

Gdy mama leży na boku, może położyć dziecko przy sobie i dostawić do piersi. W tej pozycji doskonale sprawdzą się otulacze, by okryć niemowlę. Mama może również użyć poduszki do podparcia pleców i szyi. Taka pozycja korzystna jest dla kobiet rodzących naturalnie oraz sprawdzi się u kobiet, które przeszły cesarskie cięcie.

Karmienie w pozycji uchwytu rugby

„Uchwyt rugby” to pozycja siedząca, w której Maleństwo ułożone jest na poduszce wzdłuż przedramienia mamy. Niemowle przylega do boku, stópkami zwróconymi za mamę. Pozycja ta polecana jest w sytuacji, gdy dziecko nie umie jeszcze dobrze jeść. Zapobiega szybkiemu zasypianiu Malucha.

Podsumowując, nie ma idealnej pozycji do karmienia dziecka, każda mama musi sama wypróbować które z możliwych opcji najbardziej jej odpowiadają. Komfort mamy i Maluszka musi być zapewniony, w tym zawsze pomagają akcesoria, które znajdziecie w naszym sklepie baby d’Oro.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl