Pokoik dla niemowlaka

Przyjście na świat nowego członka rodziny jest jednoznacznym komunikatem: należy odpowiednio przygotować się, by go powitać. Wbrew stereotypom, mózg nawet tak młodego człowieka, jak niemowlaka, chłonie wiele informacji, które później przekładają się na jego funkcjonowanie. Dlatego też należy stworzyć odpowiednie warunki, w których mały człowiek będzie się rozwijać od pierwszych chwil. Niezwykle ważne jest, by odpowiednio wyposażyć pokoik dla niemowlaka tak, by był bezpieczny, a zarazem estetyczny i posiadał walory edukacyjne.

Łóżeczko

Jest jednym z najważniejszych elementów wystroju pokoju. W łóżku dziecko spędzać będzie większość swojego czasu, dlatego konieczne jest, by było one wygodne i zaprojektowane tak, by nie było możliwości zrobienia sobie krzywdy przez niemowlaka. Istotne jest, by meble posiadały możliwość regulacji materaca oraz panel szczebelkowy, który uniemożliwi wypadnięcie. Każde łóżeczko musi spełniać odpowiednie wymogi narzucone przez ustawy oraz być wykonane z odpowiednich materiałów. Pokusić się można również o zakupienie przenośnych łóżeczek w postaci wiklinowych koszów-łóżeczek, które również są świetnym pomysłem.

Materac

Równie istotny element wyposażenia. Materac musi być wygodny oraz bezpieczny. Z tego względu często wybierane materace to te stworzone z pianki, które dodatkowo są antybakteryjne. W tej sposób niemowlak będzie mieć zapewniony wygodny sen (pianka jest na tyle miękka, żeby nie uciskać dziecka, a jednocześnie na tyle twarda, by niemowlak się nie zapadał) na materacu, który nie doprowadzi do podrażnienia skóry.

Pościel

Pościel dla dziecka powinna być miękka oraz nie posiadać twardych elementów, takich jak guziki czy sznurki, które nieodpowiednio użyte mogą być bardzo niebezpieczne. A jak wiadomo - wystarczy chwila nieuwagi, która może skończyć się źle. Z tego względu należy wybierać pozbawioną takich elementów pościel, a dodatkowo przyjemną w dotyku, by dziecko mogło pod nią dobrze spać.

Koce

Kocyki dla niemowlaka również nie powinny posiadać twardych elementów i muszą być przyjemne w dotyku. Należy zaopatrzyć się w parę różnych koców - niektóre grubsze (na zimę), inne cienkie (na lato). Nie powinno się jednak przesadzać i niemowlak powinien zawsze mieć dostęp do przewiewu.

Komody, szafki

Meble, w których będą znajdować się przedmioty należące do dziecka oraz akcesoria konieczne do utrzymania niemowlaka w dobrym stanie, powinny być odpowiednio przygotowane. Niemowlaki nie potrzebują wielu rzeczy, z tego względu mebli nie musi być dużo i nie muszą być ogromne. Jednak można zakupić wytrzymałe, duże meble, które będą dziecku służyć wiele lat. Warto wybrać komodę z częścią przewijakową, która pozwoli na szybkie zmienianie pieluch dziecka. Osobne miejsce w domu do wykonania tej czynności jest niezbędne. Oczywiście można zakupić przewijak, jednak będzie to dodatkowy koszt.

Oświetlenie

Wzrok niemowlaka jest niezwykle wrażliwy, dlatego też należy dobrać odpowiednie oświetlenie, które będzie oświetlało pokój, a jednocześnie nie drażniło dziecka. Dobrym wyborem są lampki nocne, które rzucają delikatne światło, tworząc półmrok, który będzie komfortowy zarówno dla rodziców, jak i dziecka.

Biurko

Biurko jest świetnym pomysłem, jeśli rodzice planują przeznaczyć wcześniej zakupione meble na późniejsze życie dziecka. W pierwszych miesiącach biurko może służyć jako miejsce do postawienia akcesoriów czy wanny, w późniejszych latach przy biurku dziecko może odrabiać lekcje, uczyć się czy rysować. Dbanie o meble to świetna inwestycja.

Pokoik dla niemowlaka musi być dobrze przygotowany. Pierwsze tygodnie i miesiące życia muszą przebiec komfortowo i bezpiecznie, dlatego należy skupić się nawet na najdrobniejszych elementach wyposażenia.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl