Kokon niemowlęcy – czym jest i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Stworzenie wyprawki dla malucha to duże wyzwanie – zwłaszcza dla osób, które spodziewają się pierwszego dziecka. Nie musisz jednak inwestować we wszystkie reklamowane gadżety i akcesoria. Zanim zdecydujesz się na kolejny element wyprawki, zastanów się, czy naprawdę go potrzebujesz. W niniejszym artykule przedstawimy Ci korzyści związane z zakupem kokonu niemowlęcego. Jesteśmy przekonani, że to jedno z najbardziej funkcjonalnych akcesoriów, które posłużą przez wiele miesięcy i ułatwią opiekę nad dzieckiem.

Kokon niemowlęcy o czym powinieneś wiedzieć?

Do czego w ogóle służy kokon niemowlęcy? To praktyczne akcesorium zostało stworzone z myślą o rodzicach, którzy chcą zwiększyć komfort i bezpieczeństwo codziennego funkcjonowania z dzieckiem. Wyobraź sobie sytuację, że chcesz położyć dziecko na łóżku i przez kilka chwil zająć się swoimi obowiązkami, np. układaniem prania. Pozostawienie niemowlaka bez zabezpieczenia, np. w postaci poduszek, jest bardzo ryzykowne. Trudno jednak wyobrazić sobie, że za każdym razem będziesz tworzył “fortecę” z miękkich poduszek czy kocy.
Kokon niemowlęcy ma formę gniazda z wysokimi ściankami, które uniemożliwiają wyturlanie się na zewnątrz. Takie akcesorium doskonale sprawdzi się w przypadku dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie obracać się czy siedzieć. To jednak niejedyna funkcjonalność kokonu. Jeżeli śpisz z dzieckiem w jednym łóżku, kokon uchroni przed przypadkowym przygnieceniem. To także świetne rozwiązanie dla osób, które zdecydowały się na usypianie niemowlaka w łóżeczku. W pierwszych miesiącach życia łóżko może być zbyt przestronne dla dziecka – dzięki umieszczeniu w nim kokonu niemowlę będzie czuło się bardziej komfortowo i przytulniej.

Dlaczego warto zdecydować się na kokon?

Niewątpliwą korzyścią związaną z zakupem kokonu niemowlęcego jest zwiększenie mobilności rodzica. Jeżeli nie chcesz rozstawać się ze swoim dzieckiem, ale jednocześnie potrzebujesz przestrzeni na realizację własnych aktywności, możesz umieścić maluszka w kokonie, a samemu zająć się swoimi sprawami. Biorąc pod uwagę, że akcesorium jest bardzo lekkie, z łatwością przeniesiesz je z pokoju do pokoju. Maluch, otulony miękkimi bokami kokonu, będzie czuł się bezpiecznie i szybciej zapadnie w sen.
Musisz mieć świadomość, że umieszczenie dziecka w otwartej przestrzeni łóżeczka może być dla niego niekomfortowe. Przez dziewięć pierwszych miesięcy rozwijał się bowiem w ograniczonej przestrzeni, dlatego pozostawienie go zupełnie nowym otoczeniu może prowadzić do przebodźcowania.

Kokon niemowlęcy – prywatna przestrzeń malucha

W pierwszych miesiącach życia dzieci są zazwyczaj bardzo ruchliwe, dlatego niedoświadczeni rodzice mogą mieć problemy z przewijaniem i pielęgnacją. Okazuje się, że dzięki kokonom realizacja czynności higienicznych może być o wiele łatwiejsza. Wysokie boki ograniczają bowiem możliwości ruchowe dziecka, co znacznie usprawnia opiekę. Budowa kokonu daje również poczucie bezpieczeństwa i eliminuje ryzyko przypadkowego urazu. Wystarczy chwila nieuwagi, aby dziecko przewijane na przewijaku lub łóżku sturlało się i doznało urazu. Korzystając z kokonu nie musisz martwić się żadne przykre niespodzianki.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kokonu niemowlęcego?

Oczywiście, nie wszystkie kokony będą odpowiednie dla dziecka. Przed wyborem akcesorium zwróć uwagę na sposób wyściełania dna. Posłanko nie może być ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie. Twardość musi być na tyle duża, aby zapewnić optymalne podparcie kręgosłupa. Mięciutkie kokony mogą wydawać się komfortowe, ale weź pod uwagę, że za duża miękkość powoduje występowanie nieprawidłowej pozycji, co może w konsekwencji prowadzić do problemów z oddychaniem.

Wybieraj wyłącznie dobre materiały, które mają pozytywne rekomendacje i certyfikaty. Bezpieczeństwo dziecka to absolutna podstawa i nadrzędna wartość, którą powinieneś się kierować.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl