Fala upałów znów nadciągnęła nad Polskę. Niemowlęta i małe dzieci nie mogą się same ochłodzić, tak jak dorośli. Małe istotki są bardziej narażone na przegrzanie i rozwój chorób związanych z upałem. Poniższe wskazówki pomogą utrzymać Twoje dziecko szczęśliwe i zdrowe w upalne dni.
Najmłodsze dzieci latem
Dzieci poniżej szóstego miesiąca życia powinny przebywać z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Ich skóra zawiera zbyt mało melaniny - pigmentu, który zapewnia pewną ochronę przed słońcem. Krem przeciwsłoneczny nie jest zalecany dla dzieci w pierwszych miesiącach życia. Dla takich maluszków najlepszy jest cień, odzież oraz nakrycia głowy.
Dzieci starsze
Starsze dzieci w miarę możliwości nie powinny być wystawiane na promienie słoneczne, szczególnie latem, kiedy słońce jest najsilniejsze. Spacery są ważne, dlatego należy pamiętać o przymocowaniu parasola do wózka lub okryciu tkaniną, aby nie wystawiać dzieci na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Dla niemowląt powyżej szóstego miesiąca, można stosować ochronę na skórze dziecka w postaci kremów z filtrem. Wiele marek produkuje filtry przeciwsłoneczne specjalnie dla niemowląt i małych dzieci ze współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF) sięgającym 30+. Kremy te należy stosować regularnie co 2 godziny, szczególnie jeśli dziecko jest nad morzem, w basenie lub brodziku.
Ważne! Zawsze należy sprawdzać kremy na niewielkim obszarze skóry dziecka, aby upewnić się, czy nie ma reakcji alergicznej.
Osłona wózka na spacerze
Każda mama wie, że spacerki z Maluchami to czas, w którym zazwyczaj dziecko ma drzemkę. Przyda się w takich chwilach tkanina, którą okryjemy Maleństwo. Naszą propozycją są niezwykle lekkie wykonane z miękkiej bambusowej tkaniny otulacze. Mogą posłużyć również jako osłona chroniąca przed słońcem lub wiatrem.
Nawadnianie jest bardzo ważne!
Niemowlęta nie są w stanie powiedzieć, że są spragnione. W okresie letnim wzrasta potrzeba uzupełniania płynów. Ważne jest, aby podawać dzieciom dodatkowe napoje w upalne dni. W ten sposób zapobiegniemy odwodnieniu.
Jeśli dziecko zaczyna być drażliwe lub bardziej niespokojne, może to być oznaką stresu cieplnego. Oczywiste w tej sytuacji jest nawadnianie oraz w niektórych przypadkach skonsultowanie się z pediatrą.
Cieszmy się z pięknej pogody! Wyjazdy nad wodę czy siedzenie w ogródku z dzieckiem jest wskazane. Wybierajmy jednak miejsca zacienione, by Maluchom było przyjemnie spędzać czas na świeżym powietrzu.