Jak estetycznie i funkcjonalnie urządzić kącik dla niemowlęcia

Czas przed narodzinami dziecka to nie tylko oczekiwanie na jego narodziny, ale także doskonały okres, aby odpowiednio przygotować się na przybycie nowego członka rodziny. Oprócz zakupu wózka i kompletowania niemowlęcej wyprawki, przyszli rodzice muszą także odpowiednio urządzić samodzielny pokoik lub kącik dziecięcy w swojej sypialni. Do niezbędnych elementów jego wystroju należą meble niemowlęce. Jakie mebelki warto kupić, aby stworzyć przytulny i funkcjonalny pokoik dla małego dziecka?

Łóżeczko dziecięce, przewijak i fotel do karmienia

Są to meble, które koniecznie muszą znaleźć się na liście zakupów każdego przyszłego rodzica. Bez względu na to, czy urządzamy osobny pokoik dla niemowlęcia, czy też wydzielimy dla niego część naszej sypialni, musi się w nim znaleźć łóżeczko dla dziecka. Kupując mebelki przeznaczone dla naszej pociechy, pamiętajmy, aby wybierać tylko produkty sprawdzonych marek. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że będą one nie tylko trwałe i odpowiedniej jakości, lecz także wykonane z wykorzystaniem atestowanych materiałów i farb. Ma to szczególne znaczenie w przypadku noworodka, który jest szczególnie wrażliwy na środki chemiczne zawarte np. w tradycyjnych farbach meblowych. Łóżeczko niemowlęce powinno także posiadać regulowaną wysokość podstawy na materac, dzięki czemu odkładanie dziecka do snu będzie wygodniejsze i nie będzie obciążało kręgosłupa rodzica. Wiele z dostępnych w sprzedaży łóżeczek dziecięcych posiada możliwość zdemontowania przedniego panelu ze szczebelkami, dzięki czemu może posłużyć ono także dla starszego już dziecka. Warto jest zakupić właśnie takie łóżeczko, dzięki czemu nasze dziecko będzie mogło w nim spać jeszcze przez kilka lat.

Kolejnym niezbędnym meblem w niemowlęcym pokoiku jest przewijak. Jest to dodatek, z którego będziemy intensywnie korzystać przez co najmniej rok życia naszego dziecka, warto więc zakupić mebel dobrej jakości i posiadający niezbędne atesty. Jeśli mamy do dyspozycji więcej miejsca, warto jest kupić całą komodę z przewijakiem umieszczonym na górze. Dzięki temu, oprócz miejsca do przewijania i przebierania dziecka, zyskamy także dodatkowy mebel do przechowywania ubranek niemowlęcych oraz akcesoriów pielęgnacyjnych. W przypadku, kiedy mamy ograniczoną przestrzeń, wybierzmy natomiast przewijak przenośny, który zakłada się na ramę łóżeczka.

Funkcjonalnym dodatkiem do pokoju niemowlęcego jest także fotel, który można wykorzystać zarówno do karmienia dziecka, jak i do jego usypiania. Ustawiony blisko łóżeczka, będzie doskonałym miejscem, gdzie rodzice będą mogli odpoczywać i obserwować swoją pociechę podczas snu. Decydując się na jego zakup wybierzmy fotel wygodny i dopasowany do wzrostu i sylwetki obojga rodziców. Podczas pierwszych kilku miesięcy życia dziecka będzie on bowiem z pewnością często i chętnie używanym przez oboje rodziców meblem.

Kolorystyka mebli do pokoju niemowlęcia

Meble niemowlęce powinny być wykonane raczej w neutralnych kolorach. Najlepiej sprawdzą się meble w kolorze czystej bieli, które będą pasowały do niemowlęcego kącika zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Zamiast bieli, w dziecięcym pokoju doskonale odnajdą się także meble w stonowanym kolorze szarym. Powinnyśmy natomiast unikać zbyt intensywnych kolorów mebli, mają one bowiem tendencję do nadmiernego pobudzania dziecka. Kolorystyka kącika niemowlęcego powinna być zachowana w stonowanych i przyjemnych dla oka kolorach, dzięki czemu w takim miejscu będzie doskonale odpoczywało zarówno dziecko, jak i jego rodzice.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl