Czy wiesz, jak ważną rolę w rozwoju dziecka odgrywa odpowiednie oświetlenie?

To, co z pozoru wydaje się mało istotnym dodatkiem, nierzadko odgrywa bardzo ważną rolę. Tak jest między innymi w przypadku oświetlenia. A w dziecięcym pokoju jest to wyjątkowo istotna kwestia. Dowiedz się zatem, jak wybrać odpowiednie oświetlenie do pokoju swojej pociechy.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie ma światło. To szczególnie istotne w przypadku najmłodszych. Nieodpowiednio dobrane oświetlenie może bowiem powodować rozdrażnienie i zmęczenie. Warto wiedzieć, że wzrok dziecka kształtuje się od pierwszych dni życia. Na tym etapie szczególnie należy zadbać o to, by w pokoju panowały odpowiednie warunki. O czym warto pamiętać wybierając oświetlenie do dziecięcego pokoju?

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do dziecięcego pokoju?

Bardzo ważne jest to, by oświetlenie wybierać indywidualnie do potrzeb. Innego rodzaju światła potrzebuje noworodek czy niemowlę, innego kilkulatek, a jeszcze innego nastoletnia pociecha. Warto dodać, że oświetlenie odgrywa szczególną rolę w przypadku dzieci z wadą wzroku. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, by wybrać właściwie. 

Pierwsze lata życia dziecka to intensywny rozwój wzroku. Aby prawidłowo wspomagać ten proces, należy zapewnić maluszkowi odpowiednie warunki. Warto pamiętać, że noworodek najlepiej czuje się w półmroku. Zbyt intensywne światło może powodować dyskomfort i rozdrażnienie. Niezwykle istotna w rozwoju wzroku jest również ciemność, więc gdy niemowlę zaśnie, dobrze jest zgasić lampkę.

Wybierając rodzaj oświetlenia na dzień, na przykład do zabawy, powinniśmy pamiętać, by było ono zbliżone do światła dziennego. Wiele zależy od kolorystki pomieszczenia. Jasne wnętrza odbijają światło, ciemne je przechwytują. Co to oznacza w praktyce? Im ciemniejsze wnętrze, tym mocniejsza powinna być żarówka. Do pokoju dziecka lepiej wybierać żarówki białe, dzięki którym światło jest rozproszone. 

Jeśli wybierasz oświetlenie do pokoju dziecka, które korzysta z biurka – uczy się, rysuje czy bawi przy nim, zadbaj, by cała jego powierzchnia była dobrze doświetlona. Ważne jest między innymi to, czy dziecko jest prawo- czy leworęczne. W pierwszym przypadku lampkę ustawiamy z lewej strony, w drugim – z prawej. W obu przypadkach można również ustawić ją z przodu. Niezwykle ważne, by obudowa takiej lampy skutecznie chroniła przed zbyt intensywnym światłem. W innym razie wzrok dziecka szybko się zmęczy. 

O czym jeszcze warto pamiętać? W przypadku najmłodszych lampki najlepiej ustawiać poza ich zasięgiem. W innym razie należy wybrać te wykonane z materiałów, które się nie nagrzewają. Lepiej unikać lampek na baterie. Wyobraźnia dzieci jest nieograniczona.

Lampka nocna, żyrandol czy lampa podłogowa?

W przypadku noworodka oraz niemowlaka najlepiej sprawdzą się lampki nocne oraz kinkiety nad łóżeczko, które w delikatny i przyjazny dla maluszka sposób oświetlą pomieszczenie. Do codziennych czynności i zabaw polecane są żyrandole, które zapewniają światło zbliżone do dziennego. Ciekawym rozwiązaniem są również lampy podłogowe, które będą idealnym dopełnieniem całości. Sprawdzą się szczególnie wieczorem podczas czynności pielęgnacyjnych czy w czasie spokojnych, wyciszających zabaw.

Bez wątpienia, do dziecięcego pokoju warto wybierać lampy bezpieczne, wykonane z wytrzymałych materiałów. Niebagatelną rolę pełni także ich wygląd. W ofercie znajdziemy różnorodne żyrandole, lampki czy kinkiety, które będą doskonałym uzupełnieniem każdego stylowego wnętrza.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl